Soki i koktajle warzywne służące zdrowiu - przepisy

Soki i koktajle warzywne służące zdrowiu - przepisy

Marchew znana jest jako znakomite źródło beta-karotenu, z całą pewnością jednak nie powinniśmy zakładać, że na tym kończą się charakterystyczne dla niej właściwości. Jest nieoceniona również ze względu na obecność w jej składzie witaminy B, C, PP oraz K, a do tego posiada sód, potas, magnez, cyn, żelazo, miedź i kobalt. Przygotowany z wykorzystaniem wyciskarki sok z marchwi jest dobry dla oczu, charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, pozwala na wzmocnienie odporności i jest nieoceniony wówczas, gdy mamy problemy z trawieniem. Co ciekawe, charakteryzuje się też przeciwskurczowym działaniem na naczynia wieńcowe, dzięki czemu może okazać się nieocenionym wsparciem dla osób sięgających z konieczności po leki odwadniające.

Najlepiej przygotować koktajl z ½ marchwi uzupełnionej o główkę sałaty rzymskiej i świeży imbir. Innym ciekawym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest sok z kapusty. Jego popularność wynika przede wszystkim z bogactwa witaminy C oraz E, nie można jednak zapominać o tym, że sok tego rodzaju jest również wartościowym źródłem beta-karotenu. Osoby, które zastanawiają się nad jego przygotowaniem zyskują sposób skutecznej walki z chorobami serca oraz z miażdżycą, okazuje się przy tym, że sok taki może przyspieszyć proces cofania się zmian miażdżycowych, do których dochodzi w naczyniach krwionośnych. Tu warto pamiętać, że choć najwięcej witaminy E możemy spotkać w kapuście włoskiej to szukając beta-karotenu powinniśmy sięgać przede wszystkim po kapustę pekińską. Wysoka zawartość witaminy C w każdym rodzaju kapusty ma i tę zaletę, że poprawia przyswajalność żelaza. 

Koktajl z sokiem z kapusty można przygotować na wiele sposobów, my zaś proponujemy wykorzystanie w tym celu 30 dekagramów dowolnej kapusty oraz dodanie selera korzeniowego, ½ pęczka koperku i dwóch jabłek. Jeśli zależy nam na zwiększeniu spożycia witaminy C, PP oraz witamin z grupy B, naszym ocenionym sojusznikiem może okazać się również sok z rzepy. Warto się nim zresztą zainteresować także z innych powodów, nie da się bowiem zakwestionować tego, że posiada w swoim składzie między innymi jod, wapń, żelazo, fosfor oraz magnez.

Właściwości osku pomidorowego Sok z rzepy jest nieoceniony wówczas, gdy zmagamy się z konsekwencjami przeziębienia, pozwala bowiem zarówno na złagodzenie kaszlu, jak i na wzmocnienie organizmu. Jest to również pomysł na wzmocnienie kości i bardziej efektywne przeciwstawianie się osteoporozie. Koktajl będzie smakował lepiej, jeśli do ½ kilograma rzepy dodamy ½ kilograma marchwi oraz łyżeczkę miodu. Jeśli nadal mało nam jest ciekawych przepisów, powinniśmy zainteresować się również sokiem z pomidorów i możliwościami, jakie stwarza. Popularność, jaką się cieszy, jest niemożliwa do zakwestionowania, sok taki jest bowiem nie tylko skarbnicą witaminy C, ale również beta-karotenu i witaminy E.Co więcej, jest to oryginalny i skuteczny sposób na uporanie się z niedoborami wapnia i magnezu, a także miedzi, cynku, fosforu oraz żelaza. 

Sok z pomidorów wykazuje też właściwości typowe dla antybiotyków hamując rozwój drobnoustrojów. Zwolennikom nieco bardziej egzotycznych smaków z pewnością spodoba się sok z dyni, który posiada w swoim składzie witaminę C, E oraz PP i znaczące pokłady beta-karotenu. Sok ten uzupełnia nasz organizm w potas, wapń, żelazo, magnez i fosfor, a do tego posiada pektyny i błonnik pokarmowy.