Co warto sprawdzić przed zakupem wyciskarki do soków?

Co warto sprawdzić przed zakupem wyciskarki do soków?

Wyciskarki do soków to nie to samo co nasze stare, od lat znane sokowirówki. Różnica między nimi to przede wszystkim jakość wytworzonego soku i łatwość pracy z urządzeniem. Pewnie niejedna osoba zadaje sobie pytanie dlaczego tak jest i co wpływa na tworzenie się takich rozbieżności, a także na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki? Wyciskarka to urządzenie nowej generacji, gdzie w proces jej wytworzenia została zaangażowana nowoczesna technologia i materiały nieszkodliwe dla zdrowia. Wyciskarki działają trochę na zasadzie maszynki do mielenia mięsa, czyli na miażdżeniu surowców, przy czym w wyciskarkach do miażdżenia służą wałki ślimakowe idealnie dopasowane do szerokości otworu wsadowego.

Wałki ślimakowe mogą być napędzane systemem elektrycznym lub też ręcznie, w zależności od modelu. Cała praca wyciskarki składa się z kilku etapów, które ściśle od siebie zależą. Najpierw warzywa lub owoce są dokładnie rozgniatane w pierwszym fragmencie wałka ślimakowego, następnie bardzo dokładnie jest miażdżony w kolejnej części i poddany dużemu ciśnieniu aby odsączyć sok. A w trzecim etapie pozostałości, gdzie można jeszcze znaleźć odrobinę soku, zostają przetłoczone przez sito o mikrootworach, aby odcisnąć pozostałe ilości soku. W ten sposób uzyskujemy niemal suchy miąższ surowca, a cały możliwy do uzyskania sok znajduje się w pojemnikach wyciskarki.

Wyciskarka poprzez wolne obroty silnika, najczęściej około 80 na minutę, nie nagrzewa się tak mocno jak sokowirówki, a przez to nie nagrzewa się także miąższ i wytwarzany sok, co sprawia że zachowuje większe wartości odżywcze i nie utleniają się enzymy czy witaminy. Taki również silnik pracuje bardzo cicho w porównaniu do wcześniejszych sokowirówek. Wyciskarki to także urządzenia energooszczędne i efektywniejsze w wynikach, szybko i dokładnie wykonują swoją pracę. Wyciskarka nowej generacji to także prostota w myciu jej części i brak kłopotów z utrzymaniem jej w czystości oraz przestrzegania zasad konserwacji.

Funkcje dodatkowe wyciskarek Wiele modeli ma funkcję czyszczącą i automatyczne czyszczenie kielicha. Bardzo duże znaczenie ma jakość soków jakie możemy uzyskać dzięki pracy wyciskarek. Tutaj wpływ ma przede wszystkim temperatura podczas jego wytwarzania – jest dużo niższa niż w tradycyjnych metodach, co sprawia, że napój nie pieni się, dłużej zachowuje świeżość, a jego wartości odżywcze znacznie przewyższają poziom soków z sokowirówki. Co ważne, oprócz owoców i warzyw, do produkcji soków możemy użyć roślin liściastych, traw pszenicy, ziaren, pestek czy nasion. Przez regulację otworów w sitku, możemy wpłynąć na gęstość soku. Materiały użyte do produkcji tych urządzeń muszą spełniać wszystkie normy i atesty bezpieczeństwa, co jest dla nas gwarancją długoletniego użytkowania.