Wyciskarki do soków to nie to samo co nasze stare, od lat znane sokowirówki. Różnica między nimi to przede wszystkim jakość wytworzonego soku i łatwość pracy z urządzeniem. Pewnie niejedna osoba zadaje sobie pytanie dlaczego tak jest i co wpływa na tworzenie się takich rozbieżności, a także na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki? Wyciskarka to urządzenie nowej generacji, gdzie w proces jej wytworzenia została zaangażowana nowoczesna technologia i materiały nieszkodliwe dla zdrowia. Wyciskarki działają trochę na zasadzie maszynki do mielenia mięsa, czyli na miażdżeniu surowców, przy czym w wyciskarkach do miażdżenia służą wałki ślimakowe idealnie dopasowane do szerokości otworu wsadowego.
Wałki ślimakowe mogą być napędzane systemem elektrycznym lub też ręcznie, w zależności od modelu. Cała praca wyciskarki składa się z kilku etapów, które ściśle od siebie zależą. Najpierw warzywa lub owoce są dokładnie rozgniatane w pierwszym fragmencie wałka ślimakowego, następnie bardzo dokładnie jest miażdżony w kolejnej części i poddany dużemu ciśnieniu aby odsączyć sok. A w trzecim etapie pozostałości, gdzie można jeszcze znaleźć odrobinę soku, zostają przetłoczone przez sito o mikrootworach, aby odcisnąć pozostałe ilości soku. W ten sposób uzyskujemy niemal suchy miąższ surowca, a cały możliwy do uzyskania sok znajduje się w pojemnikach wyciskarki.
Wyciskarka poprzez wolne obroty silnika, najczęściej około 80 na minutę, nie nagrzewa się tak mocno jak sokowirówki, a przez to nie nagrzewa się także miąższ i wytwarzany sok, co sprawia że zachowuje większe wartości odżywcze i nie utleniają się enzymy czy witaminy. Taki również silnik pracuje bardzo cicho w porównaniu do wcześniejszych sokowirówek. Wyciskarki to także urządzenia energooszczędne i efektywniejsze w wynikach, szybko i dokładnie wykonują swoją pracę. Wyciskarka nowej generacji to także prostota w myciu jej części i brak kłopotów z utrzymaniem jej w czystości oraz przestrzegania zasad konserwacji.
Wiele modeli ma funkcję czyszczącą i automatyczne czyszczenie kielicha. Bardzo duże znaczenie ma jakość soków jakie możemy uzyskać dzięki pracy wyciskarek. Tutaj wpływ ma przede wszystkim temperatura podczas jego wytwarzania – jest dużo niższa niż w tradycyjnych metodach, co sprawia, że napój nie pieni się, dłużej zachowuje świeżość, a jego wartości odżywcze znacznie przewyższają poziom soków z sokowirówki. Co ważne, oprócz owoców i warzyw, do produkcji soków możemy użyć roślin liściastych, traw pszenicy, ziaren, pestek czy nasion. Przez regulację otworów w sitku, możemy wpłynąć na gęstość soku. Materiały użyte do produkcji tych urządzeń muszą spełniać wszystkie normy i atesty bezpieczeństwa, co jest dla nas gwarancją długoletniego użytkowania.