Wyciskane soki i ich medyczne zastosowanie

Wyciskane soki i ich medyczne zastosowanie

Już od setek lat znamy lecznicze właściwości soków. Nie można zatem zapominać o tym, że znajdują one zastosowanie w przypadku niemal wszystkich rodzajów chorób oraz schorzeń. Co więcej, powstało już przynajmniej kilkaset prac naukowych, które są poświęcone zarówno właściwościom soków, jak i ich zastosowaniu w medycynie. Dziś możemy pochwalić się dostępem nawet do tych owoców, które są uważane za egzotyczne. Oznacza to, że również pozyskanie z nich soku jest zadaniem łatwym i szybkim. Pozwalają nam na to również wyciskarki i sokowirówki, a więc urządzenia, które sprawiają, że możemy liczyć na nawet o sto procent soku więcej niż ma to miejsce podczas stosowania innych metod. Nie można jednak zapominać o tym, że chcąc mieć przynajmniej ogólne przeświadczenie o właściwościach danego soku, należy zastanowić się zarówno nad jego składem, jak i nad tym, w jaki sposób konkretny owoc był wykorzystywany w medycynie ludowej.

Owoce cytrusowe zwracają na siebie uwagę między innymi dlatego, że w ich skład wchodzą spore ilości kwasów. Oczywiście w praktyce oznacza to, że ich picie nie musi być szczególnie przyjemne, choć ich lecznicze właściwości rekompensują tego rodzaju niedogodności. Cytrusy są cenione między innymi dlatego, że dostarczają naszemu organizmowi dużych ilości witaminy C. Kiedyś sok z cytryn był uważany za niezawodny środek wykorzystywany podczas leczenia schorzeń żylnych. Co ciekawe, nie tylko pito go, ale i stosowano do przygotowywania okładów. Już jedna szklanka świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta zapewnia nam spełnienie dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Zdrowie ukryte w owocach Nie można przy tym zapominać o tym, że jest to owoc szczególnie ceniony przez panie, które marzą o zgrabnej sylwetce. Jest to również rozwiązanie o działaniu antybakteryjnym, co można docenić zwłaszcza decydując się na jego stosowanie w okresie jesiennym. Ciekawe właściwości mają też mandarynki i morele, a choć pochodzą one z innych części świata, wymienianie ich jednym tchem znajduje uzasadnienie. O ich właściwościach można przekonać się między innymi z informacji o przekonaniach Chińczyków, którzy do dziś uważają, że sok z tych owoców jest gwarantem długowieczności. Co ciekawe, cudowne właściwości mogą mieć też owoce dobrze nam znane. Tu ciekawym przykładem są między innymi gruszki i to pomimo tego, że mamy w ich przypadku do czynienia z owocami ciężkostrawnymi.