Jak wybrać dobrą wyciskarkę?

Jak wybrać dobrą wyciskarkę?

Wyciskarka do cytrusów

To takie urządzenie, które będzie przygotowane pod kątem wyciskania soku z takich owoców jak pomarańcze czy cytryny. Sok uzyskuje się z połówek owocu przy pomocy sitka ze stożkiem. Większość wyciskarek działać może automatycznie, jednak mamy w sprzedaży kilka takich, które są również ręcznie obsługiwane. Te najtańsze mogą kosztować kilka złotych.

Wyciskarka do soku

W przeciwieństwie do wirówek wyciskarka pracować będzie na wolniejszych obrotach a jednocześnie dużo dokładniej. Zamiast sita urządzenie wykorzystuje wałek ślimakowy, który obraca się miażdży owoce i warzywa. Na sam koniec sok będzie odsączony przez sito a pozostałości w postaci miąższu usunięte są do innego pojemnika.

Na co zwracać uwagę?

Ilość wałków

Wyciskarki dzielić można na jednoślimakowe, dwuślimakowe. Drugi rodzaj urządzeń będzie dużo bardziej efektywny, ponieważ sok ma wszystkie cenne witaminy oraz wartości odżywcze. Jednak takie rozwiązania będą się wiązać z wolniejszym przygotowywaniem soku.

Witaminy w sokach

Ostrza

Wiele wyciskarek jednoślimakowych ma dodatkowo ostrze, które ma zapewnić nieco szybsza i wydajniejsza pracę. Podobnie jak w przypadku wirówek i tutaj ostrze ma taki minus, że niszczy część wartości odżywczych takiego napoju. Jeśli jednak dla kogoś czas pracy będzie miał duże znaczenie to tak naprawdę warto pomyśleć o tym ostrzu, jeśli nie lepszy będzie sam wałek.

Moc

W sprzedaży mamy urządzenia o mocy między 100 a 450 W. Stosuje się tutaj taką samą zależność jak przy wirówkach. Im twardszy będzie owoc tym mocniejsze urządzenie będzie nam potrzebne do jego obrobienia. Ustawienie wałka Klasyczne wyciskarki dysponują wałkiem, który będzie ułożony poziomo. Jednak coraz większą popularnością cieszą się takie z pionowym wałkiem ślimakowym.

Taka zmiana położenia tego ważnego elementu zapewni szybszą i łatwiejszą pracę. Także pojawi się możliwość stosowania większego otworu wsadowego. Zwiększa również pracochłonność mycia co dla wielu osób może być dużym nieudogodnieniem.

Zmienny kierunek obrotów

To funkcja, która będzie w stanie zapewnić dokładne wyciskanie soku z miąższu owocu oraz warzyw. Najczęściej zmiana pracuje w dwóch kierunkach i jest automatyczna, dlatego sprzęt będzie pracował bardzo sprawnie.